GREEN SYSTEMS

Zielone fasady

GREEN SYSTEMS

O fasadach

Fasady budynków pokryte roślinnością to architektura przyszłości. Stawiając czoło wyzwaniom dzisiejszego świata jakim niewątpliwie są globalne ocieplenie i zanikanie wielu gatunków roślin i zwierząt stoimy przed wyzwaniem stworzenia idealnego systemu, który pozwoli wypełnić roślinami miejskie przestrzenie, fasady budynków czy elewacje naszych domów. W zasadzie nie można znaleźć ani jednego powodu, dla którego dzisiejsze budynki nie miałyby zostać pokryte roślinami.

Stworzenie idealnego systemu roślinnych paneli fasadowych trwało wiele lat. Nie chodziło tylko o stworzenie samego systemu, ale o przetestowanie tysięcy gatunków roślin, ażeby zapewnić trwałość i niezawodność produktu. Z żywymi panelami fasadowymi ANS w bardzo szybki i prosty sposób stało się możliwe tworzenie elewacji budynków z roślin. Panele ANS to jedyne systemy ogrodów wertykalnych, które w odróżnieniu od innych systemów, tworzą pełną powierzchnię biologicznie czynną z gleby. Wykorzystując naturalną glebę, istnieje nieskończenie wiele możliwości wyboru roślin. Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest zwiększenie bioróżnorodności, poprawa jakości powietrza, czy po prostu estetyka przestrzeni, żywa architektura może stanowić duże wyzwanie dla naszej kreatywności.

Zielone fasady to idealne rozwiązanie do zazieleniania obszarów miejskich. Mają niezwykle pozytywny wpływ na środowisko. Rośliny pochłaniają dwutlenek węgla i cząstki stałe, zapewniają efekt chłodzenia oraz czystsze powietrze.

Stworzenie zewnętrznej zielonej ściany jest wspaniałym narzędziem marketingowym dla właścicieli budynków. Sygnalizują, że dbamy o środowisko, o zdrowie i zadowolenie pracowników oraz okolicznych mieszkańców.

Wybór właściwego systemu ogrodów wertykalnych

W zależności od użytego systemu ogrodu wertykalnego rośliny mają różne ograniczenia. Może to być ograniczona przestrzeń dla rozwoju korzeni i wykonywania pełnego cyklu wegetacyjnego. Np. „systemy kieszonkowe”, które zwykle wymagają  częstszych wymiany roślin w miarę ich obumierania, czy metalowe „systemy  koszowe”, w których z upływem czasu ziemia ubija się tworząć pustą przestrzeń między koszami a same konserwowane proszkowo konstrukcje po kilku latach kontaktu z wodą i nawozami, po prostu rdzewieją. Niejednokrotnie również instalacja tych systemów stanowi duże wyzwanie konstrukcyjne z uwagi na jego wielkość, ciężar i sposób montażu. Nasze modułowe systemy dość dobrze rozwiązują te problemy.

Warunki klimatyczne a ogród wertykalny

W przypadku ogrodów wertykalnyczewnętrznych bardzo ważne jest uwzględnienie położenia i właściwości fizycznych otoczenia. Ściana skierowana na północ w zacienionym miejscu narażona na działanie silnego wiatru będzie wymagała innych roślin niż ściana zwrócona na południe z bezpośrednim nasłonecznieniem. Nasza firma pomoże Tobie dobrać odpowiednie rośliny, tak aby jak najlepiej rosły w określonym miejscu. Możemy również używać różnych gatunków roślin w projektach ścian wewnętrznych.

Żywe ściany mogą stanowić alternatywne siedlisko dla owadów, nietoperzy i ptaków. W zielonych ścianach możemy tworzyć budki lęgowe dla zwierząt, tym samym tworząc im dom.

Zielone ściany zmniejszają poziom nagrzewania się w miastach. Działają również jako izolacja, pomagając regulować temperaturę w budynku, utrzymując w nim ciepło zimą i chłód latem. W niektórych przypadkach zastosowanie żywych ścian pozwala nawet na zmniejszenie zapotrzebowania na klimatyzację.

Zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz rośliny pochłaniają i odbijają hałas. Niezależne testy przeprowadzone na żywych ścianach wykazały, że ściany o konstrukcji modułowej lepiej pochłaniają dźwięk. Poziomy dźwięków można zmniejszyć o około 10 decybeli. Liście roślin filtrują zanieczyszczenia z powietrza i pochłaniają kurz.

Estetyka

Rośliny są często dobierane tak, aby żywa ściana wyglądała olśniewająco.  Niektóre kolory i odcienie roślin mogą być wybierane i sadzone we wzory, aby tworzyć naturalne pokosy i kształty.  Nawet jeśli preferowany jest prosty zielony mur, rozmiar i kształt liścia może zmienić ogólny efekt wizualny ściany i jest wart rozważenia.  Innym pomysłem jest dodanie kwitnących cebulek, jak również zimozielonych spodni.  Dodaje to sezonowego zainteresowania, ponieważ kwiaty budzą się do życia wiosną i latem, dodając koloru, podczas gdy ściana pozostaje zielona przez cały rok.

Bioróżnorodność

Wierzymy, że możemy wesprzeć przyrodę i pomóc jej w odzyskaniu swej siły.  Żywa ściana to świetny sposób na wskrzeszenie gatunków roślin w obszarach miejskich, a tym samym wspieranie lokalnego ekosystemu.  Możemy zbadać obszar w celu wybrania takich roślin, jak dzikie kwiaty, które zachęcą lokalne owady, pszczoły, bezkręgowce, motyle, ptaki i inne dzikie zwierzęta.  Ponadto, aby uzupełnić naturalne siedlisko dostarczane przez rośliny, możemy dodać skrzynki dla nietoperzy lub ptaków oraz hotele dla owadów, które będą stanowić dom dla lokalnej dzikiej przyrody.

Sadzenie ziół i owoców miękkich w ogrodzie wertykalnym może zachęcić zarówno ludzi jak i dzikie zwierzęta do interakcji z żywą ścianą. Ta interakcja może pomóc w promowaniu biofilii – relacji między człowiekiem a naturą. Wiele ziół może rozwijać się w żywej ścianie, w tym mięta, tymianek lub szałwia, uwalniając tym samym charakterystyczny zapach.  Rozważ stworzenie żywej ściany za barem koktajlowym z rosnącymi świeżymi ziołami, które barmani mogą wykorzystać jako składniki do swoich napojów. Owoce miękkie, takie jak dzikie truskawki, mogą stanowić smaczny przysmak zarówno dla ptaków, jak i dla ludzi.

GREEN SYSTEMS

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami!