GREEN SYSTEMS

Zielone fasady - ogrody wertykalne zewnęntrzne

GREEN SYSTEMS

O fasadach z roślin

W ostatnich latach powstaje coraz więcej pomysłów na to, jak walczyć z problemami, z którymi zmaga się planeta. Fasady budynków pokryte roślinnością to architektura przyszłości. Stawiając czoła wyzwaniom dzisiejszego świata, jakimi są globalne ocieplenie i zanikanie flory i fauny, stoimy przed wyzwaniem stworzenia idealnego systemu. To on pozwoli wypełnić żywymi roślinami miejskie przestrzenie, fasady budynków czy elewacje naszych domów. W zasadzie nie można znaleźć ani jednego powodu, dla którego gmachy firm i kamienice nie miałyby zostać pokryte zielenią.

Stworzenie idealnego systemu roślinnych paneli fasadowych trwało wiele lat. Nie chodziło tylko o zaprojektowanie układu ogrodów wertykalnych, ale o przetestowanie tysięcy gatunków, aby zapewnić trwałość i niezawodność produktu. Z żywymi panelami fasadowymi ANS w bardzo szybki i prosty sposób stało się możliwe tworzenie zielonych elewacji budynków z roślin. To jedyne systemy ogrodów wertykalnych zewnętrznych, które w odróżnieniu od reszty, tworzą pełną powierzchnię biologicznie czynną.

Korzyści wynikające z tego rozwiązania

Wykorzystując naturalną glebę, mamy nieskończenie wiele możliwości wyboru roślin. Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest zwiększenie bioróżnorodności, poprawa jakości powietrza, czy po prostu estetyka przestrzeni. Żywa architektura może stanowić duże wyzwanie dla naszej kreatywności. Zielone fasady zewnętrzne to idealne rozwiązanie na wzbogacenie obszarów miejskich o więcej roślin. Takie ogrody wertykalne mają niezwykle pozytywny wpływ na środowisko. Pochłaniają dwutlenek węgla i cząstki stałe, zapewniają efekt chłodzenia oraz czystsze powietrze.

Zielone ściany zewnętrzne na budynkach firm, są wspaniałym narzędziem marketingowym dla ich właścicieli. Sygnalizują, że dbamy o środowisko, o zdrowie i zadowolenie pracowników oraz okolicznych mieszkańców.

Wybór właściwego systemu ogrodów wertykalnych

W zależności od wykorzystanego rozwiązania żywe rośliny mają różne ograniczenia. Może to być choćby zbyt mała przestrzeń dla rozwoju korzeni i wykonywania pełnego cyklu wegetacyjnego. Przykładem są „systemy kieszonkowe”, które zwykle wymagają częstszej wymiany roślin w miarę ich obumierania. Podobnie jest z metalowymi „systemami koszowymi”, w których z upływem czasu ziemia ubija się, tworząc pustą przestrzeń między koszami. Same konserwowane proszkowo konstrukcje po kilku latach kontaktu z wodą i nawozami, po prostu rdzewieją. Niejednokrotnie również instalacja tych zielonych ogrodów wertykalnych na fasadach stanowi duże wyzwanie konstrukcyjne z uwagi na ich wielkość czy ciężar. Nasze modułowe systemy dość dobrze rozwiązują te problemy.

Warunki klimatyczne a ogród wertykalny

Wszystkie żywe rośliny potrzebują sprzyjających okoliczności do rozwoju. W wielu sytuacjach to człowiek może je stworzyć, ale czasem nawet on pozostaje bezradny. W przypadku ogrodów wertykalnych zewnętrznych bardzo ważne jest uwzględnienie położenia i właściwości fizycznych otoczenia. Zielona ściana fasady, skierowana na północ w zacienionym miejscu, będzie wymagała innych roślin niż zwrócona na południe z bezpośrednim nasłonecznieniem. Nasza firma pomoże Ci dobrać odpowiednie gatunki do ogrodu wertykalnego tak, aby jak najlepiej rosły w określonym miejscu. Możemy również używać kilku rodzajów roślin w projektach przestrzeni wewnętrznych.

Zadbaj o naturę!

Żywe ściany zewnętrzne na fasadach mogą stanowić alternatywne siedlisko dla owadów, nietoperzy i ptaków. Zielone miejsca zmniejszają poziom nagrzewania w miastach. Działają również jako izolacja, pomagając regulować temperaturę w budynku oraz utrzymując w nim ciepło zimą i chłód latem. W zielonych ogrodach zewnętrznych możemy tworzyć budki lęgowe dla zwierząt, tym samym kreując im dom. W niektórych przypadkach zastosowanie żywych ścian pozwala nawet na zmniejszenie zapotrzebowania na klimatyzację.

Zarówno w pomieszczeniach, jak i w ogrodach wertykalnych zewnętrznych, rośliny pochłaniają i odbijają hałas. Niezależne testy przeprowadzone na żywych ścianach wykazały, że te o konstrukcji modułowej lepiej pochłaniają dźwięk. Ich poziom można zmniejszyć o około 10 decybeli. Liście roślin filtrują zanieczyszczenia z powietrza i pochłaniają kurz, dlatego zielone fasady będą świetnym rozwiązaniem.

Estetyka

Ogrody wertykalne zewnętrzne nie tylko cieszą oczy, ale i odgrywają ważną rolę w kwestiach ekologicznych. Niektóre kolory i odcienie gatunków mogą być wybierane i sadzone we wzory, aby tworzyć naturalne pokosy i kształty. Nawet jeśli preferowana jest prosta zielona fasada, rozmiar i kształt liścia mogą zmienić ogólny efekt wizualny ściany. Są one więc warte rozważenia, podobnie jak pomysł dodania kwitnących cebulek i zimozielonych spodni. Rośliny są często dobierane tak, aby żywa ściana zewnętrzna wyglądała olśniewająco. Takie działania w przypadku ogrodów wertykalnych powodują sezonowe zainteresowanie, ponieważ kwiaty budzą się do życia wiosną i latem. To właśnie wtedy widoczne są przepiękne kolory, podczas gdy ściana pozostaje zielona przez cały rok.

Bioróżnorodność

Wierzymy, że możemy wesprzeć przyrodę, poprzez tworzenie na fasadach budynków ogrodów wertykalnych i pomóc jej w odzyskaniu swej siły. Żywa ściana zewnętrzna to świetny sposób na wskrzeszenie gatunków roślin w obszarach miejskich, a tym samym wspieranie lokalnego ekosystemu. Możemy zbadać obszar w celu wybrania dzikich kwiatów, które zachęcą lokalne owady, pszczoły, bezkręgowce, motyle, ptaki i inne zwierzęta. Ponadto, aby uzupełnić naturalne siedlisko dostarczane przez rośliny, możemy dodać do zielonej ściany fasady skrzynki dla nietoperzy lub ptaków. Dodatkowe hotele dla owadów będą stanowić dom dla lokalnej dzikiej przyrody.

Sadzenie ziół i owoców miękkich w ogrodzie wertykalnym zewnętrznym może zachęcić zarówno ludzi, jak i zwierzęta do interakcji z żywą ścianą fasady. To może pomóc w promowaniu biofilii – relacji między człowiekiem a naturą. Owoce miękkie w ogrodach wertykalnych zewnętrznych, takie jak dzikie truskawki, mogą stanowić smaczny przysmak zarówno dla ptaków, jak i dla ludzi. Wiele ziół może rozwijać się w żywej fasadzie, w tym mięta, tymianek lub szałwia, uwalniając tym samym charakterystyczny zapach. Rozważ stworzenie zielonej ściany za barem koktajlowym, z której barmani mogą wykorzystać rośliny jako składniki do swoich napojów.

GREEN SYSTEMS

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami!