GREEN SYSTEMS

FAQ Ogrody wertykalne

GREEN SYSTEMS

Co musisz wiedzieć zanim podejmiesz decyzję:

Pionowe ogrody są bardzo designerskim rozwiązaniem, które niemalże powala swą efektownością. Jednak, żeby ogród wertykalny był atrakcyjny musi funkcjonować w odpowiedni sposób i niezbędne jest zapewnienie mu stosownych warunków. Najważniejsze z nich to światło i woda. Jeżeli w miejscu, w którym ma powstać projekt, światła jest mało (z doświadczenia wiemy, że tak jest w 90% przypadków) to musimy zastoswować oświetlenie sztuczne. To jest pierwsza kwestia, o której musisz wiedzieć- światło będzie operowało codziennie około 10h. Może to zakłócać Twój klimat, atmosferę panującą w otoczeniu. Kolejną bardzo ważną kwestią są zabiegi pielęgnacyjne i doglądanie roślin. Raz na jakiś czas konieczne będą: sprawdzenie wilgotności podłoża, drożności układu podlewania, czy rośliny są zdrowe i nie atakowane przez szkodniki, przycinanie, czyszczenie filtrów, wymiana bateri sterownika, usuwanie suchych liści, nawożenie. Jeżeli nie jesteś miłośnikiem amatorem roślin, lub jeśli nim jesteś a nie będziesz miał czasu aby zając się zieloną ściana, to konieczna będzie skorzystanie z opieki serwisowej. Nasza firma kompleksowo zajmuje się serwisem ogrodów wertkalnych.

Jeżeli zdecydowali się Paśtwo na wybór systemu ogrodów wertkalnych, które wymagają automatycznego podlewania, to wymagane będzie zaprojektowanie systemu nawadniania.

System nawadniania może być  w układzie zamkniętym lub otwartym.

Układ otwarty polega na zapewnieniu mediów takich jak woda i kanalizacja. Woda z sieci doprowadzana jest do ogrodu wertykalnego i po podlaniu odprowadzana do kanalizacji. Na linii wody z sieci wymagane jest zapewnienie miejsca, w którym będziemy mogli umieścić elektrozawór, sterownik czasowy oraz urządzenie do fertygacji. W tym miejscu również niezbędne będzie umieszczenie przyłącza prądu 220v, do którego podłączymy sterownik nawadniania. Miejsce takie zajmuje maksymalnie 1 m2 na ścianie i zwykle znajduje się w pomieszczeniu technicznym

Układ zamknięty jest najczęściej stosowany przy instalacji ogrodu wertykalnego w istniejących już budynkach, w których niemożliwe już jest doprowadzenie wody lub kanalizacji. Polega na umieszczeniu zbiornika, z którego pobierana jest woda do podlewania i do którego jest odprowadzana po podlewaniu. W układzie zamkniętym wymagane jest jedynie doprowadzenie przyłącza prądu w miejscu, w którym umieścimy zbiornik. Zbiornik najczęsciej umiejscawiamy poniżej zielonej ściany. Ma on wtedy wymiar szerokości całej rozpiętości ściany i wysokość w zależności od wysokości ogrodu wertykalnego, zwykle jest to około 25cm.

Na cenę ogrodu wertykalnego będą miały wpływ następujące czynniki: koszt samego systemu, roślin, ewentualnego oświetlenia, podatków (podatek VAT dla roślin oraz całego systemu do ich hodowli to 8%), wynajem oprzyrządowania do instalacji typu; podnośniki, rusztowania, robocizna, transport- w zależności od miejsca w którym znajduje się inwestycja oraz na końcu uczciwy zysk.

Jak najbardziej możemy, jedynymi wymaganiami są trochę miejsca i przyłącze prądu.

Przyjmuje się, że zielona ściana w pełnym obciązeniu tzn. świeżo podlany system z podłożem i roślinami, to około 72kg/m2. W przypadku ścian z betonu lub cegieł nie potrzeba ich wzmacniać. W przypadku ścian z płyt gipsowo-kartonowych konieczne będzie zastosowanie przynajmniej dwóch płyt. W zależności od wysokości zielonej ściany, przy instalacjach powyżej 3m, może być konieczny montaż dodatkowych profili wzmacniających konstrukcję gipsowo kartonową.

Nasze systemy ogrodów mają stosowne certyfikaty ogniowe.

Oczywiście w zależności od wielkości i dobranego systemu. Ogród wertykalny o wielkości do 10 m2 montujemy w jeden dzień, do 50 m2 w 3 dni.

Systemy, w których tworzymy zielone ściany nie wymagają powierzchni wodoszczelnej. Przepływ wody jest w pełni kontrolowany i nie ma możliwości, żeby woda przedostawała się poza obieg. Dla systemów fasadowych konieczna jest membrana paroprzepuszczalna ze względu na skraplanie się rosy.

W zależności od złożonego zamówienia, tzn. czy będzie to ściana z mchu, roślin lub sama roślinność, czas zamówienia to okolo 2-3 tygodni.

Zamówienie musi zostać potwiedzone drogą e-mail. Jeżeli życzą sobie Państwo fakturę to prosimy o przesłanie danych do faktury. Przed realizacją każdego zamówienia wymagana jest zaliczka. Jej wysokość jest ustalana indywidualnie na podstawie wielkości zamówienia i historii współpracy ze stałymi kontrahentami.

Zielona ściana zewnętrzna wymaga odpowiedniego przygotowania na sezon zimowy. Chodzi o zabezpieczenie układu podlewania przed przemarzaniem, które może uszkodzić element układu podlewania. Green-Systems zajmuje się kompleksowo sezonowym przygotowaniem ogrodów wertykalnych.

Nie, zimą nie podlewamy ogrodów wertykalnych.

W zależności od układu podlewania ogrodu wertykalnego, od tego czy będzie to obieg otwarty czy zamknięty, technika podawania nawozu będzie inna.

W obiegu zamkniętym nawóz podajemy do zbiornika, z którego pobierana jest woda do podlewania, lub dostarczamy go bezpośrednio do doniczki z rośliną.

W obiegu otwartym woda podlewająca ścianę zieloną mieszana jest z nawozem za pomocą urządzenia do fertygacji, które to raz na jakiś czas uzupełniamy nawozem. Nawóz można również podawać dolistnie.

Oświetlenie roślin

Jeżeli zdecydowali się Państwo na instalację ogrodu wertykalnego wewnątrz budynku, to prawdopodobnie niezbędne będzie użycie dodatkowego oświetlenia karmiącego- asymilacyjnego. Obecnie na rynku dostępnych jest cały wachlarz rozwiązań. Najpopularniejsze to reflektory LED mocowane do sufitu za pomocą szynoprzewodu. Możemy również skorzystać z belek LED lub refelktorów typu flood. Wszystko zależy od projektu i koncepcji architekta.

Oświetlenie asymilacyjne to takie, które umożliwia roślinom uzyskać pełen rozwój w czasie wzrostu, rozkwitu i wegetacji. Do prawidłowego rozwoju potrzebne jest światło w pełnym spektrum. To takie, które zapewnia wszystkie długości fal przydatne do życia roślinnego.

Do niedawna hodowcy roślin stosowali różnego typu lamp sodowe HPS, świetlówki CFL czy różnego rodzaju oświetlenia LED. Oświetlenie LED, dzięki temu, że jest jedynym monochromatycznym źródłem światła, to bezsprzecznie najlepsze rozwiązanie dla upraw roślin. Dzięki szerokiemu wyborowi czystych kolorów, to jedyne rozwiązanie dzięki, któremu możemy idealnie dopasować się do wymagań roślin powodując ich wspaniały rozwój. Rośliny rosną szybciej i zdrowiej niż przy użyciu tradycyjnych rozwiązań takich jak HPS, CFL czy innych tradycyjnych źródeł światła. Jeżeli zastosujemy dobrej jakości LED, to rośliny rosną tak jak przy słonecznym świetle lub nawet lepiej.

W załeżności od użytych kolorów podczas naświetlania roślin uzyskamy ich różną reakcję.

Jeżeli chcemy aby rośliny rosły duże stosujemy barwy czerwone, pomarańczowe, żółte i zielone. Jeżeli chcemy, żeby były bardziej kompaktowe, użyjemy w tym celu światła UV lub niebieskiego. Reakcja roślin na różnego fale świetlne jest zakorzeniona w ich DNA i spowodowana tym jak zostały zaprojektowane przez naturę.

Współczesna technologia umożliwia nam zapewnienie pełnego spektrum światła za pomocą nowoczesnych diod LED tzw. full white spectrum. Obecnie to najlepsze rozwiązanie oświetlenia asymilacyjnego, dające roślinom światło w pełnym spektrum.

Nie, obecna technologia LED zapewnia roślinom pełne spektrum światła przy zachowaniu naturalnego koloru światła widzialnego. 

W wielu miejscach możemy napotkać się na rośliny doświetlane zwykłymi żarówkami LED. Czy tego typu oświetlenie jest wystarczające? Teortycznie tak, zwykłe żarówki mogą być używane do hodowli, jednak nie jest to w najlepszy sposób doświetlania roślin. Standardowe lampy LED nie mają pełnego spektrum światła i będą powodowały ich niezdrowy rozwój. 

Tak, to popularne rozwiązanie w przypadku ogrodów w kuchni.

Nie. Wystarczy zapewnić im warunki, w których wilgotność powietrza waha się między 40-70%.

Czy ściany z mchu pachną?

Subtelny zapach mchu jest wyczuwalny, gdy ściany są nowe, ale szybko się ulatnia.

Jak długo żyją ściany i dekoracje z mchu?

Przy odpowiedniej pielęgnacji mchy preparowane istnieją w niezmienionej formie około 10 lat.

Nasza firma współpracuje z biurami architektonicznymi w całym kraju. Oferujemy szkolenia w zakresie instalacji ogrodów wertykalnych, mchów i porostów. Nasi projektanci chętnie pomogą w doborze roślinności i udzielą wszelkich niezbędnych informacji.

Architekci mogą liczyć na prowizje. W celu uzyskania szczegółowych informacji skontaktuj się z Green-Systems.

GREEN SYSTEMS

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami!